Minyatür savaş oyunlarında figürler genel olarak insan figürün ayak tabanından göz hizasına olan uzunluğun mm cinsinden ifadesiyle tanımlanırlar. Örneğin 28mm’lik bir insan figürü ayak tabanından göz hizasına 28mm olmaktadır. Burada farklı üreticiler insan boyunu farklı alabildikleri için aralarında ufak farklılıklar olabilmektedir. Örneğin bir üreticinin figürü ölçüldüğünde 30mm gelse bile 28mm boyut grubunda olarak sayılabilmektedir.

Oyun içinde figür haricindeki minyatürlerde (örneğin tanklar, kamyonlar vb.) de aynı şekilde ölçeklendirilmektedir. 28mm bir oyun oynuyorsanız oyun içerisindeki tüm minyatürler özel birkaç koşul haricinde 28mm boyutuna uygundur.

Aşağıdaki tabloda Türkiye’de popüler oyunlardaki figür boyutlarının yaklaşık ölçekleri verilmektedir.

mm Cinsinden Boyut Ölçek Karşılığı
6 1:285
10 1:182
15 1:100
20 1:76
25 1:72
28 1:56
54 1:32

Görsel olarak akılda kalıcı olması açısından farklı ölçekli insan figürlerinin yanyana çekilmiş bir fotoğrafı;

Farklı ölçekli modeller

Farklı ölçeklerde Sherman tank minyatürlerinin yanyana çekilmiş fotoğrafı;

Sherman tank karşılaştırma

Ölçek küçüldükçe aynı oyun sahasına daha fazla model sığdırmak mümkün olduğundan daha büyük savaşlar simüle edilebilmektedir. 28mm de küçük çaplı çatışmalar oynanırken 15mm de takviyeli bölük seviyesinde savaşlar gerçekleştirilebilmektedir.

Kuracağını ordu için ölçek seçerken göz önüne alabileceğiniz kriterler;

  • Boyama kolaylığı (küçük ölçekler genellikle daha kolay boyanır)
  • Boyandığı zaman modelin bunu ne kadar gösterebileceği (28mm ve daha büyük ölçekli figürler boyamadaki başarınızı masada daha fazla gösterecektir.)
  • Modele erişimin kolaylığı (ebay’de denk geldi beğendiğiniz modelleri aldınız ancak üretici firma kapanmış ise ordunuzu tamamlamakta zorluk çekebilirsiniz.)
  • Yaygın olan ölçek (Çevrenizdeki diğer oyuncular 28mm oynuyorsa sizin 54mm ordunuz kendine rakip bulamayacaktır.)

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir